مقالات آموزشی

7 بیماری پوتوس و روش های پیشگیری و درمان آن ها

7 بیماری پوتوس و روش های پیشگیری و درمان آن ها

ناجى پوتوس خود باشيد.بیماری پوتوس را درمان کنید و از زیبایی و طراوت این گیاه زیبا لذت ببرید.

پوتوس يك گياه رونده و متولد سرزمين هاى گرمسيرى هست و به دليل محبوبيت و زيبايى، همه دنيا با آغوش باز از او استقبال كرده اند.گياه پوتوس ، تقريبا ١٠٠ سال است كه در امريكا، ساكن شده و به رشد و افزايش وجودش ادامه مى دهد.اين گياه همواره در میان برترین گیاهان رونده، جزء پرفروش ترين آنها، در فلوریدا قرار دارد.

اين گياه پر نشاط، از سبدهای آویز برای پاسیو، براى بالا رفتن از ميله و ديوار در دفاتر تجاری گرفته تا در گلدان های کوچک برای باغچه، تولید می شود.پوتوس بخاطر راحتى در رشد، و وفق دادن خود با شرايط محيطى  و جذابیت ظاهرى، به عنوان یک گیاه فضای داخلی استفاده می شود.

عامل بیماری پوتوس
عامل بیماری پوتوس

پوتوس، تنوع زيادى دارد كه چند نوع از معروفترين آنها را نام ميبريم.

 «پوتوس طلایی»، كه با رنگ‌های زرد روشن بر روی برگ‌هاى سبز پررنگ جلوه ويژه اى دارد.

پوتوس”مرمرى” كه با برگ سبز و سفید خود در دهه 1970 معرفی شد.

 پوتوس “هاوایی” دارای برگهای بزرگتر از حد معمول است.

پوتوس “یشم” با رنگ سبز يك دست و دارای برگ های قلبی شکل است.

پوتوس “پرى سبز” با رنگ زمردی پررنگ و  با برگ های گرد، کوچک و ضخیم مى باشد.

پوتوس “نئون” به رنگ سبز هايلايت شده است.

در اين مقاله به شناسایی و درمان بیماری‌های باکتریایی و قارچی رايج پوتوس كه در تولید انبوه گلخانه‌ای با آن مواجه می‌شوند مى پردازيم.

اولین قدم برای جلوگیری از شیوع هر گونه بیماری پوتوس هنگام خريدارى در یک گلخانه، بررسى قلمه ها و رويه ریشه بدون خاك است تا مطمئن شويم بيمارى در آن وجود ندارد.

گياهانى كه داراى بیماری هستند را حتما دور بيندازيد.پرورش دهندگان گل باید مواد روكش يا آستر اطراف قلمه را از منابع مطمئن و تمیز خریداری کنند. استفاده از مواد اوليه سالم و حفظ شرایط استاندارد ، در مديريت توليد سالم بسيار مهم است.در ادامه 7 مورد از عوامل بیماری پوتوس را بررسی می کنیم.

بیماری‌های باکتریایی و قارچی رايج پوتوس
بیماری‌های باکتریایی و قارچی رايج پوتوس

١- عامل عفونى ،اولین عامل بیماری پوتوس

بيشترين بیماری عفونى پوتوس، پوسیدگی ریشه است. این بیماری بيشتر از طریق قلمه‌های تكثير شده ى وارداتی منتقل مى شود.

علائم  اين عفونت، معمولاً از ریشه شروع می شود و در ادامه به برگ ها و کل گیاه سرایت می کند. پوسیدگی ریشه، باعث می شود که برگ های پوتوس به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه در بیایند.

نكته: البته رگبرگهای برگ و ساقه در اثر اين عفونت سیاه نمی شوند.

بیماری عفونی پوتوس
بیماری عفونی پوتوس

عامل اصلى اين بيمارى پوتوس ، كپك آبى يا (Phytophthora) فیتوفتورا است.اين كپك هنگام آبیاری، توليد نوعى هاگ مى كند. اين هاگ كه زئوسپور نام دارد،  توانایی حركت و پراكندگى عفونت را دارد. زئوسپورها با توجه به دما و رطوبت گلخانه می توانند ساعت ها حتى روزها فعال باقی بمانند.

این بیماری می تواند به راحتی از طریق آب آلوده و  تماس با آب مانده بر روى گیاهان آلوده در طول آبیاری منتقل شود.

كنترل و درمان اين بيمارى

بهترين روش كنترل اين نوع بيمارى پوتوس ، این است که توسط گلخانه هاى بزرگ پيشگيرى و در صورت بروز آن، درمان گردد.به اين صورت كه ، گیاهان پوتوس علائم دار را،  باید دور بريزند و در چرخه فروش وارد نكنند.

شیوه درمان:

حذف برگهای آلوده

استفاده از  قارچ کش تیوفانات متیل،الیت ویا..

٢- دومين عامل بیماری پوتوس : اختلالات فیزیولوژیکی

متداولترين اين اختلالات پوتوس که شبیه فیتوفتورا است.اين اختلال حاصل از آسیب اتیلن و برخی قارچ کش ها مى باشد و باعث ایجاد شرایط غيرعادى در شاخ و برگ پوتوس گرديده که بسیار شبیه بیماری مى باشد.اما توسط ارگانیسم های قارچی، باکتریایی یا ویروسی ایجاد نشده است.

برای تشخیص دقیق اين موضوع ، بررسی نمونه های گیاهی از نظر وجود یا عدم وجود آنها، پاتولوژى ( نمونه بردارى) ضروری مى باشد.

آسیب اتیلن

آسیب اتیلن، اغلب در پاییز و زمستان دیده می شود.آسيب گياه با اتیلن، باعث می شود که شاخ و برگ پوتوس زرد شده و سپس قهوه ای روشن گردد. در اين علائم ،گياه با وجود رطوبت كافى خاك، ممكن است پژمرده به نظر برسد.

خسارت اتیلن، عامل بیماری پوتوس
خسارت اتیلن، عامل بیماری پوتوس

عوامل ايجاد كننده اتيلن چيست؟

گاز طبیعی

ايجاد برگهای قهوه ای روشن

خسارت اتیلن

اتیلن از تجزیه مواد گیاهی و برخی میوه های در حال رسیدن آزاد می شود. همچنین ممکن است در اثر خرابی بخاری های گلخانه ای در زمستان ایجاد شود و در شرایط تهویه ضعیف تجمع پیدا کند.  اتیلن در حین حمل و نقل در کامیون ها تجمع می یابد و باعث خسارت میشود.

خوب است بدانيم كه همين اتیلن، باعث ایجاد شکوفه در برخی محصولات می گردد و حتى مى تواند گياهان مجاور در يك بار كاميون را تحت تاثير قرار مى دهد.

کنترل و درمان عامل اتيلن:

١- بخاری های گلخانه را قبل از استفاده در زمستان  از لحاظ سالم بودن بررسی کنید.

٢- سيستم  تهویه هوا را چك كرده تا مناسب  براى ميزان گاز توليدى در گلخانه باشد.

٣- اثرات اتیلن را با دقت در سیستم چند محصولى گياهان در نظر بگيريد و در صورت امکان از حمل و نقل بارهاى مخلوط ( مثلا شاخ و برگ دار و گلدار با سبزيجات) در يك بار ، خود دارى كنيد.

٣-سومين عامل بيمارى پوتوس :قارچ کش ها و مواد شیمیایی

بهتر است بدانيد ، شاخ و برگ پوتوس به  برخى اسپری های شیمیایی حساس است.

آسیب قارچ کش و بیماری پوتوس
آسیب قارچ کش و بیماری پوتوس

علائم حساسيت پوتوس

از علائم  آن، سفید شدن و سوختگی نوک برگهای پوتوس هنگام استفاده از قارچ کش های حاوی مفنوکسام مى باشد . همچنين ممكن است استفاده از قارچ کش ها و مواد شیمیایی در دماى بالا، و محيط گرم در طول روز، همين علائم را ایجاد کند.

پيشگيرى و درمان

همیشه قبل از استفاده از هر گونه ماده شيميايى در کل گلخانه، كمى از آن را،  روی نمونه کوچکی از محصول آزمایش کنید.

به سفید شدن حاشیه  برگ ها توجه کنید.

  استفاده از قارچ کش ها و مواد شیمیایی در گرم ترین زمان های روز باعث به وجود آمدن این علائم می شود.

٤-بیماری پژمردگی باکتریایی پوتوس

برخى باكتريها، باعث بیماری پوتوس شده و برگ های پوتوس را پژمرده می کنند و باعث می شوند رگبرگهای برگ و ساقه سیاه شوند.اگر ساقه های آلوده را بريده و در آب قرار دهيد ، می توانيد شاهد رها شدن میلیون ها باکتری در آب شويد!. تراوش باکتری در ساقه های تازه بریده شده، عادى است.

پژمردگی باکتریایی پوتوس
پژمردگی باکتریایی پوتوس

بیماری پژمردگی باکتریایی

اين بیماری بیشتر در مرحله توليد انبوه پوتوس و در مرحله ریشه زایی تک گره مشاهده می شود. قلمه‌های آلوده ریشه‌دار نمی‌شوند و تلفات در بسترهای تکثیر می‌تواند به 100% برسد.

بیماری پژمردگی باکتریایی پوتوس
بیماری پژمردگی باکتریایی پوتوس

عامل باکتری


باكترى Ralstonia solanacearum باعث ايجاد این بیماری پوتوس می شود.
مى دانستيد باکتری ها شناگرهاى ماهرى هستند؟!البته در ابتدا بى حركتند و در هنگام منتقل شدن به آب و رسيدن به خاك، شروع  مى كنند به شيرجه زدن به ريشه ها . باکتری ها از طریق موهای ریشه و زخم ها، آلودگى را تكثير مى دهند.


پيشگيرى


درمان گياه در فصول گرم سال، سخت تر است.تکثیر باکتری ها به سرعت انجام مى گيرد، بنابراين يك برنامه منظم براى پيشگيرى بهداشتى را لازم داريم.در صورت بروز همه‌گیری، گیاهان، خاک و گلدان‌ها، همه با هم  باید در کیسه، بسته‌بندی و از گلخانه خارج شوند. تمام فضا و ابزار باید قبل از کاشت مجدد، كامل ضدعفونی شوند.
درمان : به رگ های تغییر رنگ داده توجه کنید.
بیماری های باکتریایی موضعی با حذف برگ و محلولپاشی سموم حاوی مس قابل کنترل هستند اما بیماری های باکتریایی سیستمیک غیرقابل تیمار میباشند.


٥- پوسيدگى ريشه در پوتوس ها


پوسیدگی ریشه RHIZOCTON
اين نوع پوسيدگى مى تواند باعث آسیب قابل توجهی به قلمه های پوتوس در مرحله ریشه زایی شود.

قارچ ریزوکتونیا عامل بیماری پوتوس
قارچ ریزوکتونیا عامل بیماری پوتوسعلائمRhizoctonia
از علائم آن، اين است كه باعث ایجاد لکه های نامنظم، تیره و نکروز روی برگ های پوتوس مى شود.گاهى برگها كنار هم قرار می گیرند و رشته های قارچ ممکن است قابل مشاهده باشند.
ريزوكتونيا در طول تکثیر، ریشه ها را آلوده مى کند و  قلمه ها پژمرده می گردند، آنها به رنگ قهوه ای تیره می شوند و می میرند.
عامل قارچی به نام Rhizoctonia solani که معمولاً از طریق مخلوط خاک گلدان آلوده به گلخانه هاى توليدى دسترسی پیدا می کند.

پيشگيرى


اگر براى پيشگيرى، از قلمه های عاری از بیماری استفاده شود و مخلوط خاک حاوی خاک های بومی (غیر استریل) در تولید گلخانه ای حذف گردد، ریزوکتونیا در پوتوس نمى تواند مشکلی ایجاد کند.

گیاهان پوتوس در تولید گلخانه ای باید روی نیمکت های بلند از سطح خاک نگهداری شوند.همچنين گیاهان آلوده باید شناسایی، بسته بندی و دور ریخته شوند.

درمان:

به برگ های قهوه ای تیره توجه کنید.

شیوه درمان: حذف برگهای آلوده

استفاده از  قارچ کش تیوفانات متیل،الیت ویا..

پوسیدگی ریشه ها عامل بیماری پوتوس
پوسیدگی ریشه ها عامل بیماری پوتوس

٦-  عامل بلايت جنوبى

علائم  بلايت جنوبى

رشته های قابل مشاهده ى قارچى، معمولاً اولین نشانه ای است نشان مى دهد یک گياه به بیماری بلایت جنوبی مبتلا شده است.

رشته های سفید و پر از میسلیوم های قارچی در امتداد سطح خاک و بالای ساقه گیاهان رشد می کنند.این قارچ اسید اگزالیک، آنزیم های پکتولیتیک و آنزیم های سلولولیتیک تولید می کند تا جايى كه دیواره های سلولی پوتوس را حل کند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نوع قارچ، تولید اسکلروتیوم است.اين اسکلروت ها در هر جایی که توده های قارچی سفید رشد کرده اند، یافت می شوند. این اسکلروت ها توده های کوچک، کروی و فشرده ای هستند که در ابتدا  سفید می شوند، بعداً به رنگ زرد و سپس نارنجی و در نهایت قهوه ای می گردند.

اسكلروت ، مکانیسم اولیه ای است که توسط آن، این قارچ در شرایط محیطی نامطلوب مانند خشک شدن، گرما و استفاده قارچ کش ها، زنده می ماند!!!.

عامل این بیماری توسط قارچ Sclerotium rolfsii ایجاد می شود.رشد این قارچ هم ، با وجود  آب و هوایی گرم و خاک مرطوب سریعتر مى گردد.

پيشگيرى و درمان

١-از نگهداری گلدانها به طور مستقیم روی زمین خودداری کنید.

اسکلروتیوم می تواند تراشه های چوب و خاک را تصاحب کند.بلایت جنوبی معمولاً از طریق خاک آلوده وارد تأسیسات گلخانه ای مى شود.

٢-گیاهان آلوده را دور بریزید و خواهشا از آن گلدان ها استفاده مجدد نکنید.

چرا؟! حيف!!!اسکلرویت ها اغلب به کناره های گلدان می چسبند و محصول بعدی کاشته شده را هم  قربانى خود می کنند.

درمان :

اما جاى شكرش باقى است، پوتوس باقی مانده را می توان با یک قارچ کش حاوی پنتاکلرونی تروبنز (PCNB) یا فلوتولانیل درمان نمود.

٧- سمى شدن پوتوس با منگنز

استفاده  بیش از حد عنصر منگنز می تواند باعث ایجاد تغيير شكل در  شاخ و برگ پوتوس شود که گياه را بيمار نشان مى دهد.

اين سمى شدن توسط ازدياد عنصر  منگنز، در برگ هاى قدیمی پوتوس  ايجاد می‌شود و بيشتر شايع است.

بیشبود منگنز عامل بیماری پوتوس
بیشبود منگنز عامل بیماری پوتوس

علائم بيمارى

در اين بیماری پوتوس ، برگ های قدیمی تر پتوس، لک زده و  یا لکه های زرد در آن ايجاد مى شود.در اينجا، سیاهرگ ها ممکن است تیره شوند و برگها به طور زودرس ریزش کنند. این حالت معمولاً در گیاهان انبار شده در گلخانه  دیده می شود.

عوامل اين بيمارى

بیشبودمنگنز

  این عارضه ممکن است ناشی از کود دهی بیش از حد ریز مغذی ها، اسیدی شدن خاک گلدان (5.0 یا کمتر)، یا تجمع منگنز ناشی از مصرف قارچ کش باشد.

شیوه درمان:

انجام لیچینگ(قبلا درموردش پست گذاشتم براتون).

اميدوارم گياهانى پر نشاط تقديم دوست داران گياه نماييد.

خلاصه بیماری های پوتوس به شکل تصویری:

در ادامه بیماری های پوتوس را به شکل خلاصه و تصویری برای شما اماده کرده ایم.

پوسیدگی فایتوفترایی ریشه پتوس
پوسیدگی فایتوفترایی ریشه پتوس
خسارت اتیلن بر روی پوتوس
خسارت اتیلن بر روی پوتوس
بیماری پوتوس با قارچ کش
بیماری پوتوس با قارچ کش
بیماری پوتوس با عامل پژمردگی باکتریایی
بیماری پوتوس با عامل پژمردگی باکتریایی
قارچ ریزوکتونیا روی برگ های پوتوس
قارچ ریزوکتونیا روی برگ های پوتوس
بیشبود منگنز
بیشبود منگنز

با ما باشيد

سبز بمانيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *