مقالات آموزشی

7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

سلام به عاشقان گل وگیاه
،
در اين مقاله مى خواهيم، كارهاى واجب( نه مستحب)در مورد مهمان هاى تازه وارد به منزل را براى شما، بيان كنيم.7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه.همانطور كه مهمان نياز به پذيرايى دارد، گیاه تازه رسيده هم منتظر استقبال گرم شماست.دو نوع برخورد وجود دارد:
گروه اول بدون تغيير و خيلى خونسرد، گیاه را كنار گیاهان ديگر مى گذارند، گويى اتفاق خاصى نيفتاده است.
ولى گروه دوم با نوازش و اهنگ و سرو صدا، خوش آمد گويى به گیاه جديد را انجام مى دهند.
من در اين ميان، روش سوم و متعادل اما پيچيده اى دارم، كه دوست دارم با شما به اشتراك بگذارم.

پس با من همراه باشيد براى يك “خوش آمدگويى ايده آل” و آموزش 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

١- گياه مهمان را، در سالن انتظار نگه داريد.

اولین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه
اولین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

بله يعنى همان قرنطينه كردن.من همیشه گیاهان آپارتمانی جدید را براى٢ تا ٣ هفته اول قرنطینه می کنم. يعنى آن را از گیاهان آپارتمانی فعلی خودم دور نگه مى دارم تا مطمئن شوم آفت يا بيمارى همراه خود ندارد. فرقی نمى كند گياه جديد را آنلاين خريده ايد يا از گلفروشى يا گلخانه و حتى كسى از دوستان هديه داده است.

وقتی گیاه جدیدی را به خانه می آورید، ممکن است بيش از آنكه براى شما زيبايى و خوشحالى همراه داشته باشد، باعث ناراحتى شما شود.حالا مى گوييد چطور؟!!!

ممکن است مهمانان و دشمنان ناخوانده همراه با گیاه تازه خریداری شده وارد منزل شما شود.(بدانيد و آگاه باشيد) دوستانِ جان آفاتی مانند تریپس و شپشک آرد آلود به سختی با چشم غیر مسلح قابل تشخیص هستند و تخم های آنها اغلب در سطح خاک یا زیر خاک پنهان می شوند.( شپشك بى رحم)

٢- گلدان را بلافاصله بعد از آوردن به خانه، تعويض نكنید

دومین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه
دومین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

دومین اقدام از اقدامات مهم بعد از خرید گل و گیاه این است که بازرسى کامل از گیاه جدید خود انجام دهید.حتى اگر موقع خريد دقت در ظاهر گياه و آفاتش كرده باشيد.در حالی که گیاهان جدید در قرنطینه هستند، بهتر بگويم؛ ” در سالن انتظار”من همیشه گياه سبز جدید خودم را به دقت بررسی می کنم. برای احتیاط بیشتر، این کار را در نور روز انجام می دهم و در صورت لزوم از ذره بین استفاده می کنم. ( در اين حد دقيق)

ابتدا شاخ و برگ را بررسی کنید. گیاهان آپارتمانی سالم باید برگ های سبز داشته باشند، ولى خب طبیعی است که برخی از گیاهان پس از تحمل شوک انتقال از گلخانه به گلفروشى و بعد به خانه، چند برگ از دست بدهند و به اصطلاح چند برگ خزان كنند.نیازی به وحشت نیست .اصلا نترسيد.با آرامش تمام و خونسردى، برگ های زرد یا زرد شده را با یک قیچی تیز و ضد عفونى شده ببرید.در نظر داشته باشيد كه ، حتی اگر گیاه شما کاملاً سبز باشد، باز  همیشه آن را از نظر آفات بررسی نماييد( ضرر ندارد)

از كجا شروع كنم؟!

اول با سطح برگ شروع کنید.
سپس سطح زیرین برگ ها را بررسی کنید.
در ادامه دمبرگ ها (چوب های کوتاهی که به چسبیدن برگ به ساقه کمک می کنند) را بازرسی کنید.و بعد
ساقه ها  را دقيق بررسى کنید؛
كار بازرسى را با چك كردن خاكِ گياه تمام كنيد.

آنچه ما به دنبال آن هستيم چيست؟!

هر نشانه ای از آلودگی است.  بله دقيقا آلودگى. اغلب، ما تفكرمان اين است که آفت یک شبكه گسترده است،اما آلودگی یک فرآیند تدريجى و كند است،يعنى ممکن است،هفته ها طول بکشد تا ما به عنوان باغبان گیاه ( مثل والدين آنها)متوجه آسیب شويم. اما، امان از وقت تلف شده كه ممكن است براى سلامتى گياه، گران تمام شود.

به همین دلیل اين همه اهميت دارد  که مطمئن شویم،  گیاه جدید ما ( مهمان تازه وارد) از روز اول بدون اشکال است.بياييد در اینجا رایج ترین علائم آفاتی که ممکن است روی گیاهان آپارتمانی مشاهده شود را بخوانيم:

١-شپشک آردآلود – اینها حشرات کوچک و پودری هستند.
٢-کنه های عنکبوتی – ابتدا یک شبکه ظریف در زیر برگ و در امتداد دمبرگ مشاهده خواهید کرد و برگ حالتی شبیه به گردوخاک به خود میگیرد.
٣-مگس های سفید – آنها مانند لکه های ریز پرواز هستند و شبیه شپشک های آرد آلود هستند.
٤-شته ها – آنها حشرات آبدار سبز روشن و گلابی شکل هستند.
٥-تریپس – تشخیص آنها بسیار سخت است زیرا به رنگ خاک گلدان هستند. علامت بارز آلودگی به تریپس، نقاط سیاه روی سطح برگها و در امتداد ساقه است.

اگر هر یک از این علائم را روی گیاه آپارتمانی جدید خود پیدا کردید، فوراً آن را جدا کنید (البته اولین توصیه من را نادیده نگيريد و از اول، جدا از گياه جديد پذيرايى كنيد).

در صورت ديدن آفات، باید به طور سیستماتیک رشد هجوم را آنها را كند کنید و در عین حال برای از بین بردن آن نیز تلاش کنید.

اگر اوضاع خيلى بد نیست و هجوم موضعی است، می‌توانید با شستشوی نواحی آسیب‌دیده با محلول آب و صابون محلولپاشی شروع کنید. 
در صورت امکان، برگ ها را روی سینک آشپزخانه کج کنید و آنها را به طور کامل زیر آب جاری بشویید در حالی که با انگشتان خود حشرات قابل مشاهده را از بین ببرید.  (که كار قطعا به دو نفر نیاز دارد)

اگر با اين کار، از شر حشرات خلاص نشديد، وقت آن مي رسد که روغن چریش را بیرون بیاورید.

چريش چيست؟
روغن چریش یک سم ارگانیک به حساب می آید و استفاده از سموم شیمیایی در منازل توصیه نمی شود.من اسپری روغن چریش خود را با استفاده از یک قاشق غذاخوری روغن چریش، یک قاشق چایخوری صابون ظرفشویی و یک لیتر (حدود یک لیتر) آب درست می کنم. روغن چریش معمولا جامد است، بنابراین باید از آب گرم استفاده کنید.

این سه ماده را به یک بطری اسپری اضافه کنید و خوب تکان دهید تا همه با هم مخلوط شوند. سپس بر سطح برگ و سطح خاک اسپری کنید. من معمولاً اجازه می‌دهم تا همانطور که هست خشک شود و اسپری را پاک نمی‌کنم،اما به خاطر داشته باشید که ممکن است بقایای کریستال‌ مانند سفیدی از خود باقی بگذارد که در نهایت باید آن را بشویید.

اگر يكبار موفق نشدید نااميد نشويد.ممکن است مجبور شوید این فرآیند را چند بار در عرض چند هفته تکرار کنید تا از شر تخم ها و لاروها نیز خلاص شوید.


۳- برای کوددهی عجله نکنید

سومین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه
سومین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

به محض اینکه گیاه جدید خود را به خانه می آورید، برای انجام آن عجله نکنید.  اجازه دهید گیاه شما ابتدا با محیط جدید خود سازگار شود قبل از اینکه آن را مجدد شوك جديد بدهيد!

ممکن است دلایلی برای تعویض گلدان داشته باشید:

-گلدان کوچک است

-طرح گلدان مورد علاقه من نیست

-خاک فشرده شده و فاقد هوادهی است، به محض آبیاری،آب مستقیماً تخلیه می شود.(در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).

-لکه های نمک سفید، روی سطح خاک را مشاهده می کنید
و..

علیرغم داشتن تمامی این دلایل  بازهم حداقل به مدت دو هفته گلدان را تعویض نکنید.در صورت امکان، باید از تعويض گلدان گياهتان در دوره خوابش (معمولاً در ماه های سرد تاریک) یا در طول ماه هاى گرماى شدید خودداری کنید.


4- کمی کارآگاه بازی دربیاورید

چهارمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه
چهارمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

می رسیم به مرحله چهارم از اقدامات مهم بعد از خرید گل و گیاه.در حالی که بسیاری از ما می دانیم که آب، نور و دما عوامل مهمی برای سلامت گیاه هستند، اما هوادهی خاک تقریباً چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.همانطور که ما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز داریم، گیاهان ما نیز به آن نیاز دارند.

در زیستگاه طبیعی آنها، تعداد زیادی کرم و میکروارگانیسم برای مراقبت از این فرآیند وجود دارد. اما در یک محیط داخلی، این به ما بستگی دارد که مطمئن شویم که ریشه گیاهان اکسیژن کافی دریافت می كند يا خير.( احساس مسوليت كنيم)

کمبود اکسیژن در ریشه، رشد گیاه شما را کند می کند و منجر به جذب کمتر آب و مواد مغذی می شود.  کمبود جریان هوا در خاک همچنین ممکن است،  دوست سبز جدید شما را مستعد پوسیدگی ریشه کند،چرا؟!
زیرا خاک فشرده اجازه نمی دهد آب به طور کامل تخلیه شود.

هوادهی ضعیف خاک ممکن است مشکل رایجی برای گیاهان جوان یا گیاهانی که اخیراً تعويض گلدان شده اند نباشد. اما اگر خاک فشرده و متراکم به نظر می رسد، ممکن است لازم باشد آن را هوادهی کنید.نگران نباشید.این یک فرآیند واقعا آسان است که به حداقل تجهیزات نیاز دارد. به سادگی با یک بیلچه کوچک ویا قاشق خاک سطحی گلدان را زیر و رو کنید تا کلوخه های خاک از بین برود. این روند را هر 1-2 اینچ يا ( همان ٢ ونيم تا ٥ سانتيمتر) تکرار کنید تا زمانی که خاک شما فشرده تر به نظر برسد.

5- گیاه آپارتمانی جدید خود را تمیز کنید

پنجمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه
پنجمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

از هر چه بگذريم سخن نظافت، خوش تر است.نظافت مرحله بعدی از اقدامات مهم بعد از خرید گل و گیاه است که باید انجام دهید.

توجه كنيد حتى اگر شاخ و برگ شما بدون آفت باشد و هیچ نشانه ای از هجوم احتمالی را نشان نمی دهد،باز هم باید برگ ها را تمیز کنید.  (بگذاريد نفس بكشد ) لایه ضخیم گرد و غبار و ناخالصی ها در فتوسنتز اختلال ایجاد می کند و روزنه های گیاه (منافذ گیاه) را مسدود می کند. می‌توانید دوش آب تازه به گیاهان بدهید یا یک پاک کردن ساده را انتخاب کنید.(من خودم صابون محلولپاشی روی برگها اسپری میکنم و با دستمال نرم نخی خشکش میکنم).

يك روش براى گياهان مقاوم:

اگر گیاه جدید شما مقاوم است و می تواند آب را به برگ ها برساند،آن را در وان حمام قرار دهید و دوش را کم کم روشن کنید. حواستان باشد، با فشار آب را باز نكنيد؛ به خصوص وقتی گیاه شما دارای برگ‌های ظریف با دمبرگ‌های نازک است. اجازه دهید حدود 30 ثانیه آب روی برگ ها و سطح مخلوط گلدان بریزد. پس از انجام این کار، قبل از انتقال گیاه به محل دائمی آن،صبر کنید تا آب اضافی از سوراخ های زهکشی خارج شود.

روش دوم براى آسان پسندها( تنبل ها)

روش پاک کردن نیز بسیار آسان است.می توانید از یک پارچه مرطوب استفاده کنید ویا دست خود را داخل یک جوراب مرطوب یا یک دستکش بکشید. ( جوراب تميز البته) در حالی که برگ را از پایین می‌چسبانید تا آن را نگه دارید، به آرامی سطح برگ را پاک کنید. سپس در حالی که از بالا حمایت می کنید، سطح زیرین برگ را پاک کنید.

آسان بود، درسته؟


۶. بررسی کنید که آیا خاک هوادهی شده است یا خیر؟

ششمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه
ششمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

( نترسيد براى كوددهى هيچوقت دير نميشه)به عنوان یک قانون ، کود بیش از حد ضرر بیشتری نسبت به کوددهى کم دارد.اما وسواس ما براى رشد سريع گیاهان، باعث شده، گياه بى نوا را به انواع كود ببنديم.اما به خاطر داشته باشید که تولیدکنندگان (و گاهی اوقات نمایشگاههای گل وگیاه) گیاه را قبل از فروش به شماكود دهى كرده اند و خاك گياه غنى مى باشد اما استفاده از کودهای آنتی استرس(ضد شوک) مثل آمینواسید و جلبک دریایی میتواند بسیار مفید واقع شود.

۷. انتخاب نقطه مناسب در منزل برای نگهداری گل وگیاه

هفتمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه
هفتمین اقدام از 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه

مرحله آخر اقدامات مهم بعد از خرید گل و گیاه انتخاب مکان مناسب است.ممکن است دوست داشته باشید روی میزناهار خوری یک گیاه لوکس داشته باشید و یا برای قسمت های مختلف دکوراسیون، گیاهان موردعلاقه خودتون رو انتخاب کرده باشید
اما باید بدانید گیاه شما به چه میزان نور احتیاج دارد. نور کم یعنی چقدر؟ نور متوسط و نور زیاد یعنی چقدر؟؟در رابطه با این موضوع یک مقاله و پست جدید برای شما عزیزان خواهم نوشت که تمام ابهامات شما در این رابطه رفع بشود و به یک استاد تمام عیار در پرورش ونگهداری گیاهان آپارتمانی تبدیل شوید.

خوب، این 7 کار مهم بعد از خرید گل و گیاه و توصیه هایی که داده شد، در ابتدا ممکن است خسته کننده به نظر برسد،  اما اگر طبق برنامه زیر عمل کنید، طاقت فرسا نخواهد بود.

روز اول – قرنطینه و بازرسی؛

روز 2 – خاک را هوادهی کنید و برگها را تمیز کنید.

روز 3 – در مورد نیازهای گیاه تحقیق کنید و مکان را انتخاب کنید.

بجز جمعه ها، هرروز از ساعت دو تا چهار تلفن گلخانه روی گوشی من انتقال داده میشه و هرسوالی داشتید میتوانید بپرسید، خوشحال می شوم بتوانم به سرسبزی گیاهانتان کمک کنم.
۰۴۴۴۶۳۳۱۶۹۶


،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *